Wat heeft het allemaal voor zin? Die vraag kan door je hoofd spelen als door een burn-out tot niets meer in staat bent, en je lusteloos en oververmoeid voelt. Bij een burn-out is je zingeving helemaal weg omdat je batterij zo leeg is dat alles teveel is. Je hebt dan vaak veel sombere gedachten en ziet het nut, de zin, van niks meer in. Dit is ook zo bij depressie of bore-out. Wat is zingeving en hoe kun je het weer terugvinden bij een burn-out? In dit blog vertel ik jou daar meer over.
Zingeving: wat is het precies?
Ik versta onder zingeving dat dat wat jij doet betekenis voor je heeft. Dat je het gevoel hebt dat het zin heeft wat je doet, dat je bijdraagt aan iets wat waardevol is. Dat kan zijn dat je, zoals ik als coach, mensen uit een burn-out helpt. En hen helpt om meer bewustwording te krijgen. Zingeving heeft te maken met je passie volgen, je hart volgen, je kernwaarden, je missie en je bezieling. Hoe meer je bezig bent met zingeving (SQ) hoe gelukkiger je je voelt. Dat hoeft niet per se heel groot te zijn, geen wereldse missie. Als jij dat wat je doet maar belangrijk vindt en daar jouw geluk uit haalt.
De gouden kooi
Wat ik veel tegenkom in de praktijk is de gouden kooi. Of noem het een gouden ketting. Iemand ervaart stress, druk en weinig zingeving in het werk. Maar blijft bij een werkgever omdat het daar zo goed is geregeld qua voorwaarden, qua salaris of verworven vrijheden. Je weet dan wel dat het werk je niet meer de zingeving geeft die je wilt, maar de rest is goed, dus waarom zou je gaan?
Een andere reden voor gebrek aan zingeving is een reorganisatie. Waarbij je ineens in een positie komt waarin je vastzit in regeltjes en structuren die niet bij ze passen. Zelf heb ik dit ook ervaren in mijn vorige werk, waarin ik veel meer administratief moest gaan werken terwijl dat niet bij mij past. Maar het kan ook zijn dat überhaupt het werk dat je doet niet bij je past. Of je partner, of je levensstijl. Ik kom dan ook wel eens bore-outs tegen, dat je te weinig uitgedaagd wordt op de voor jou juiste gebieden.
Het speelt ook bij ondernemers. Zo kom ik in de praktijk vaak tegen dat ze een bedrijf hebben opgebouwd die, ondanks dat deze erg succesvol is, geen energie meer geeft. Of de rol die een ondernemer in het bedrijf speelt niet (meer) past. In dat geval gaat het om een eigen gecreëerde gouden kooi, die nog lastiger te verlaten is.
Neem contact op met mij op voor een adviesgesprek
Klaar voor een volgende stap?
Voel je dat het tijd is om weer meer rust, energie en regie over je leven te krijgen? Ik begeleid al jaren mensen die zijn vastgelopen door stress, burn-out, trauma of langdurige overbelasting. Samen werken we aan duurzaam herstel, persoonlijke groei en een leven dat weer in balans voelt.
De coachsessies vinden plaats in de natuur rondom Waalwijk of online, zodat je kunt kiezen wat het beste bij jou past.
Plan vrijblijvend een gratis kennismaking of intake. Samen kijken we of mijn manier van werken aansluit bij jouw hulpvraag.
- Plan meteen een kennismaking of intake in: de agenda
- Per email: linda@lindahoogendoorn.nl
- Whatsapp of bel: 06-29581081
Op zoek naar jouw kernwaarden
Wat vind jij écht belangrijk?
Als je antwoord hebt op die vraag, dan kun je daar meer op gaan sturen. Zowel op je werk, als privé.
Neem als voorbeeld je kernwaarden. Als die zijn duurzaamheid, plezier en respect, dan zijn dit de waarden waar jij aan toegewijd bent. Waarden die jij belangrijk vindt, en waar je je graag voor inzet. Als dat terugkomt in je werk, dan ben je bezig met jouw werkgeluk. Werkgeluk en zingeving gaan dus heel erg over wie jij bent, wat je wilt en wat jij belangrijk vindt.
Een voorbeeld.
Ik coachte een leraar basisschool die in een burn-out zat. Hij was altijd aan het werk, stond voor iedereen klaar omdat hij dat belangrijk vond. Hij was daarom altijd als eerste op zijn werk, om 8 uur, en als laatste weg. Hij wilde het zo goed doen en vond dat ook belangrijk. Maar toen we de kernwaarden opdracht gingen doen kwamen we erachter dat hij zijn gezin in waarden op 1 heeft staan, en dat hij daar nu te weinig tijd voor had. Sindsdien gaat hij op “normale tijden” werken, en staat zijn gezin weer op 1. Hij heeft daardoor meer zingeving dan hiervoor.
Weet je goed wie je bent, wat je mooiste eigenschappen zijn als jij lekker in je vel zit. Wat jij belangrijk vindt in het leven, waar je voor staat, dus je waarden. Tijdens de coachingssessies gaan wij samen op zoek naar jouw kernwaarden, zodat jij daar een gelukkig (werk)leven omheen kunt bouwen.
Aan de slag met zingeving bij een burn-out
In een coachingstraject gaan we weer op zoek naar jou, naar wie jij bent en wat jou gelukkig maakt. En door daar bewust van te worden en stappen in te gaan zetten vind je je zingeving en je werkgeluk weer. Vaak veel meer en sterker nog dan eerst.
Hierbij staan we onder andere stil bij de volgende vragen:
- Wat wil jij bijdragen? Stel dat je terugkijkt op je leven als je 80 jaar bent, hoe wil je dan geleefd hebben?
- Hoe maak jij de wereld een stukje mooier?
- Wie ben jij en wat maakt jou jou, wat maakt jou uniek?
- Wat wil jij hier, met jouw unieke zelf, bijdragen en betekenen voor een ander?
- Wat maakt jou trots en gelukkig?
Een eerste stapje is om hier gewoon eens over na te denken, even bij stil te staan, te reflecteren.
Sta ook eens stil bij dankbaarheid. Als je dagelijks opschrijft (in je telefoon) waar je dankbaar voor bent, dan ga je dat na een tijdje overal om je heen zien. Wat je aandacht geeft, groeit. Dus je dankbaarheid groeit dan ook en dat werkt echt heel goed!!
Neem je verantwoordelijkheid voor je eigen geluk, je eigen zingeving. Je kunt dit zelf creëren. Alles start met bewustwording, en een innerlijke drive om iets te veranderen.
Wil jij dit? Neem dan gerust contact met op voor een eerste intakegesprek.
Als zelfs tekenen ineens een prestatie wordt
Dit gebeurt vaker dan je misschien denkt. Je begint met een ontspanningsoefening en binnen een paar minuten wil je het alweer goed doen. De lijnen moeten netjes. De kleuren moeten bij elkaar passen. Misschien wil je een mooie tekening maken die je zou kunnen bewaren of laten zien. En ineens heb je van je ontspanningsmoment een nieuw project gemaakt.
Als je dit herkent, gebruik het dan als informatie. Want dezelfde patronen zie je vaak ook elders terug.
Altijd je best doen.
Productief willen zijn.
De lat hoog leggen.
Niet zomaar iets mogen doen omdat het fijn is.
Juist dan kan het waardevol zijn om bewust iets te tekenen wat helemaal nergens toe hoeft te leiden.
Je hoeft het zelfs niet te bewaren.
Een stap verder: tekenen wat je voelt
Je kunt tekenen ook gebruiken om te onderzoeken wat er vanbinnen speelt. Stel jezelf bijvoorbeeld eens de vraag:
Als mijn spanning vandaag een vorm of kleur zou hebben, hoe zou die eruitzien?
En begin.
Misschien teken je harde donkere lijnen. Misschien juist iets kleins. Misschien ontstaat er één grote warboel.
Daarna kun je jezelf een tweede vraag stellen:
Wat heeft deze plek in mij nu nodig?
Meer ruimte?
Zachtheid?
Een grens?
Rust?
Beweging?
Warmte?
Voeg dat toe aan je tekening zonder er te veel over na te denken.
Zo hoeft tekenen niet alleen een mentale activiteit te zijn. Het kan ook een ingang worden naar je lichamelijke en emotionele beleving.
Niet alles hoeft met woorden
We proberen veel in ons leven op te lossen door erover na te denken en te praten. Dat is waardevol, maar het is niet de enige ingang naar verandering. Soms weet je lichaam allang dat je over een grens bent gegaan voordat je hoofd dat wil toegeven.
Soms voel je verdriet zonder precies te kunnen uitleggen waarom.
Soms weet je diep vanbinnen dat er iets moet veranderen, terwijl je rationeel nog honderd redenen kunt bedenken om alles hetzelfde te laten.
Daarom werk ik in mijn begeleiding niet alleen met het mentale niveau. Duurzaam herstel gaat voor mij over de mens als geheel. Over het fysieke lichaam en het herstellen van energie en veiligheid. Over emoties die ruimte mogen krijgen. En ook over gedachten, overtuigingen en patronen. Of zingeving en de vraag wat werkelijk bij je past.
En uiteindelijk ook over persoonlijk leiderschap: leren luisteren naar die informatie en ernaar durven handelen. Een eenvoudige oefening als mindful tekenen kan soms verrassend duidelijk laten zien hoe jij in het dagelijks leven met jezelf omgaat.
Drie andere manieren om mindful te tekenen
Je hoeft niet altijd vrij te tekenen. Probeer bijvoorbeeld eens:
1. Eén lijn
Zet je pen op het papier en probeer vijf minuten te tekenen zonder hem van het papier te halen. Volg rustig wat er ontstaat.
2. Herhalende vormen
Teken langzaam cirkels, blaadjes, golven, spiralen of andere eenvoudige vormen. Herhaling kan prettig zijn wanneer je hoofd erg actief is.
3. Tekenen in de natuur
Neem een klein schetsboek mee tijdens een wandeling. Ga ergens zitten en teken niet wat je denkt dat je ziet, maar kijk echt. Naar de vorm van een blad, de nerven, de stam van een boom of de beweging van gras.
Je hoeft geen natuurtekening te maken.
Het kijken is de oefening.
Hoe vaak moet je mindful tekenen?
Daar bestaat geen perfecte frequentie voor.
Tien minuten kan al genoeg zijn om even een ander tempo te ervaren. Misschien vind je het prettig om het dagelijks te doen. Misschien gebruik je het juist wanneer je merkt dat je hoofd erg vol zit.
Maak er vooral geen nieuwe verplichting van.
Het doel is niet:
Ik moet iedere dag mindful tekenen omdat dat goed voor mij is.
Het doel is eerder:
Wat zou mij op dit moment helpen om weer even bij mezelf te komen?
Soms is dat tekenen.
Een andere keer wandelen, bewegen, ademhalen, de natuur ingaan, muziek luisteren of gewoon even niets doen.
Herstel zit uiteindelijk niet in één perfecte techniek. Het zit in steeds beter leren herkennen wat jouw systeem nodig heeft en jezelf toestemming geven daarnaar te handelen.
Mindful tekenen bij stress of burn-out
Wanneer je langdurig gespannen, uitgeput of overprikkeld bent, kan mindful tekenen een fijne ondersteunende oefening zijn.
Maar een burn-out ontstaat meestal niet doordat iemand te weinig ontspanningsoefeningen doet.
Daaronder kunnen veel verschillende factoren liggen: langdurige belasting, perfectionisme, verantwoordelijkheidsgevoel, moeite met grenzen, onverwerkte emoties, gebeurtenissen uit het verleden, werkdruk, relaties, verlies van zingeving of jarenlang voorbijgaan aan je eigen behoeften.
Daarom kijk ik bij stress- en burn-outcoaching breder.
Niet alleen naar: hoe krijg ik mijn klachten zo snel mogelijk weg?
Maar ook naar:
Wat probeert mijn lichaam mij duidelijk te maken?
Welke patronen houden de spanning in stand?
Wat draag ik al te lang mee?
Waar ga ik steeds over mijn eigen grens?
En hoe wil ik mijn leven eigenlijk vormgeven als ik niet meer alleen vanuit moeten en volhouden leef?
Dat is de beweging van herstellen naar werkelijk veranderen.
Wil je meer rust ervaren?
Merk je dat je veel in je hoofd zit, moeilijk tot rust komt of steeds opnieuw over je eigen grenzen gaat?
Dan kan het waardevol zijn om niet alleen naar de klachten te kijken, maar naar het geheel.
In mijn coaching werken we fysiek, emotioneel en mentaal en kijken we waar passend ook naar zingeving, oude patronen en persoonlijk leiderschap. Niet volgens één vast protocol, maar vanuit wat jij nodig hebt om weer meer rust, energie en regie te ervaren.
De sessies vinden plaats in de natuur rondom Waalwijk of online.
Je kunt vrijblijvend kennismaken om samen te onderzoeken wat er speelt en welke begeleiding daarbij past.

